درس اول علوم نهم

فصل اول علوم نهم

 

سلام

خب بچه ها شما دیگه کلاس نهم هستید  و با شرایط سال نهم آشنا هستید، امسال انتخاب رشته دارید، هدایت تحصیلی دارید، با نمره خوب انشاله در دبیرستان انتخاب رشته کنید، ما سالهای قبل دانش آموز داشتیم علوم ۱۶ گرفته بودند اما نتوانستند رشته ها ی خوب بروند، کسانی که می خواهند علوم انسانی بروند باید نمره ۱۷ به بالا داشته باشند.

پس تلاش کنید نمره بالا بگیرید.

کتاب امسال علوم شما هم امسال که نهم هستید سنگین تر از سالهای گذشته هست، بخش فیزیک کتاب علوم شما وقت گیر هست. بار فکر ی هم برای من هم برای شما دارد، هر جلسه کتاب را همان روز بخوانید  و نگذارید تا درسها جمع شود. برخی فصلها سنگین هست. این کتاب علوم سه ساعت در هفته داریم، پس دقت کنید تا به حد نصاب کتاب برسیم . ما کتاب کار معرفی نمی کنیم ولی جزوه به شما می گوییم که یادداشت کنید، فصل اول کتاب جزوه بیشتری خواهید داشت. دانش آموزانی که پا به پای من جلو می آیند می گویند که کتاب علوم کتاب خوب و آسونی هست.

تصویر متحرک آزمایشگاه مدرسه شیمی
تصویر متحرک آزمایشگاه مدرسه شیمی

 

 

سه فصل اول کتاب علوم نهم شما شیمی هست.

فصل ۱ : مواد و نقش آنها در زندگی

همانطور که در تصویر می بینید یک سیم فلزی که می سوزد ونور شدیدی دارد که منزیوم هست.

یک فلز را درآب می اندازیم که آتش می گیرد، که به شدت خطرناک هست، این فلز سدیم هست. که فلزی بسیار خطرناک هست اما ما از آن نمک می سازیم و نمک را هر روز می خوریم و هیچ باکیمون نمیشه .

تمام موادی که می شناسیم و در طول زندگی از آنها استفاده می کنیم از فلزات ، چوب ، سنگ  ، شیشه ، پلاستیک و غیره درست شده اند. این مواد خود از یک یا چند ماده ساخته شده اند. برخی از این مواد خالص هستند برخی مخلوط هستند.  مواد خالص میتوانند عنصر یا ترکیب باشند. از طرفی مواد می توانند طبیعی یا مصنوعی باشند. شما دسته بندی مواد را سال گذشته خوانده اید.

مواد به دو دسته تقسیم می شوند:

 • خالص
  1. عنصر
   1. فلز
   2. نافلز
  2. ترکیب ماده مخلوط فقط از یک نوع ماده است
 • مواد مخلوط ( همگن یا نا همگن) ماده مخلوط از چند نوع ماده است

تفاوت ماده  خالص با عنصر چیست؟

ماده خالص :ماده خالص فقط یک نوع ماده است و عنصر یک نوع اتم است.

ترکیب هم از چند نوع اتم هست.

برخی مواد فلز هستد یا از فلز تشکیل شده اند.

ما دراین درس در مورد فلزات آشنا می شویم. از فلزات برای چه مواردی استفاده می شود؟

زیور آلات،ظرف مسی ، هواپیما، …

مس یکی از فلزات پر کاربرد در زندگی ما هست. مثل سیم مسی که در سیم کشی منزل استفاده می کنیم. حتی نقره رسانایی از مس بیشتر دارد اما نقره گران است. برخی فلزات رسانایی بیشتری دارد اما گران است. فلز مس چطور بدست می آید؟ از طریق ذوب سنگ معدن خود مس در دمای بالا بدست می آید. خیلی از بچه ها می نویسند سنگ معدن آهن! که اشتباه هست.

مهمترین معدن مس کشور معدن مس سرچشمه در استان کرمان هست.

قابلیت مفتول شدن باعث شده مس پرکاربرد شود.

بعضی مواد مثل اسید فلزات را می خورند مثل اسید جوهر نمک یک اسید قوی است، نباید روی شیرآلات فلزی بریزید. فلز را می خورد، و آن را سوراخ می کند.

اکثر فلزات را می توان به صورت مفتول در آورد، ولی برخی از فلزات در حالت مفتول می شکنند، ولی مس مقاومت بالایی در مفتول دارد.

از مس کجا استفاده می شود؟ سیم کشی برق ساختمان، و ظروف مسی آشپزخانه.

دیگر کاربردهای مس: استفاده در آلیاژهای طلا. تمام طلاها درصدی مس دارد، یا ظروف برنجی که ترکیبی از مس در آن هست. ظروف قدیمی است که در آن مس استفاده شده است. دیکر مورد کات کبود هست یا زیورآلات مسی که در بازار می بینید . پس در تهیه آلیاژ طلا و برنج، زیورآلات مسی ، مجسمه سازی، و ترکیب کات کبود. کات کبود از چه درست شده و چگونه ترکییب می شود؟

فلزها واکنش پذیری یکسانی ندارند

همه فلزات با اسید یک  جور واکنش نشان نمی دهند. بچه ها ما گفتیم فلز مس در برابر چه چیزی مقاومت دارد؟ بله در برابر اسید مقاومت دارد وخورده نمی شود.حالا می خواهیم بگوییم که همه فلزات با اسید یک جور واکنش نشان نمی دهند. بعضی فلزات سریعتر واکنش نشان می دهند برخی آهسته تر واکنش نشان می دهند.واکنش شون هم فقط در اسید نیست. در کات کبود هم واکنش نشان می دهند. سال گذشته داشتیم که یک میخ آهنی را  در محلول کات کبود می انداختیم ، رنگ محلول چه رنگی می شد؟ رنگ محلول سبز میشدو تکه های قرمز رنگ مس در کف ظرف ته نشین می شدند.  حالا اگر به جای آهن فلزی دیگری در کات کبود بیاندازیم همان اتفاق خواهد افتاد؟ خیر. پس واکنش در کات کبود برای فلزات مختلف فرق می کند . برخی واکنش سریعتر از آهن نشان می دهند ، برخی واکنش دیرتر از آهن نشان می دهند.

پس واکنش فلزات در اسید فرق می کند، در کات کبود فرق می کند.  حتی اگر فلزات را در طبیعت رها کنیم این فلزات همزمان زنگ نمی زنند. برخی فلزات زود زنگ می زنند مانند آهن، برخی فلزات دیر زنگ می زنندمانند آلومینیوم. سوال؟ چرا درب حمام را نباید از  آهن ساخت ؟  در آهنی در معرض آب و رطوبت زود زنگ می زند و پودر می شود یا سوراخ می شوند.در حمام را از آلومنیوم و یا چوب می سازند.  آیا آلومنیوم زنگ نمی زند؟ آلومنیوم هم زنگ می زند اما دیرتر زنگ می زند ، و وقتی در آلومنیومی زنگ می زند مثل یک لایه به خود در آلومنیومی می چسپد. پودر نمیشه که بریزه پایین.پس واکنش فلزات مختلف با اکسیژن مثل هم نیستند.

آهن با اکسیژن به کندی واکنش می دهد و به زنگ آهن تبدیل می شود. همچنین فلز مس نیز با اکسیژن به کندی ترکیب و به مس اکسید تبدیل میشود.

وقتی یک فلز با اکسیژن واکنش نشان دهند می گوییم اکسید شده است. زنگ آهن را آهن اکسید می گویند، یا منزیوم با اکسیژن را منیزوم اکسید می گویند.

آهن و مس به کندی با اکسیژن واکنش نشان می دهند اما منیزیوم به سرعت با اکسیژن ترکیب می شود.

منیزیوم به سرعت با اکسیژن ترکیب می شود و نور خیره کننده تولید می شود.

اما طلا برخلاف این سه فلز با اکسیژن ترکیب نمی شود. در قدیم اگر کسی دندان خراب داشت با طلا دندان رو درست می کردند و اگر هر غذایی میخورد مثلا لیمو یا سرکه که اسیدی بود، طلا در دهان هیچ گونه واکنشی نشان نمی داد و سالها سالم می ماند.

پلاتین: اگر کسی تصادف کند و شکستگی استخوان داشته باشد چه فلزی کنار استخوانش می گذارند؟ بله پلاتین در بدن شخص قرار می دهند ، چرا که پلاتین نیز مانند طلا به راحتی واکنش نشان نمی دهد.

اگر جیوه بر روی طلا بریزد با طلا ترکیب میشود و در خودش حل می کند. چیزی به غیر از جیوه بر روی طلا اثر نمی گذارد. ظاهرا اکسیدان هم بر روی طلا اثر می گذارد. اکسیدان آمونیاک دارد که NH3 هست.

خود را بیازمایید:

 • کدام فلز واکنش پذیری بیشتری دارد؟ منیزیوم کدام فلز با اکسیژن واکنش نشان نمی دهد؟ طلا
 • کدام فلزها واکنش پذیری کمتری دارند؟ آهن و مس.

آن فلزی که زودتر زنگ می زند واکنش پذیری سریعتری دارد.

چرا آهن زودتر زنگ میزند؟ چون واکنش پذیری آهن از مس بیشتر است.

فلزات به ترتیب واکنش پذیری نام ببرید: سدیم ، منیزیوم ، آهن ، مس ، طلا

در ساختمان برخی مواد نافلزها شرکت دارند:ادامه به زودی…

 

 

اگر این را دوست داشتید ، ممکن است دوست داشته باشید:

بهترین برنامه های ارائه برای iPhone و iPad

نحوه ارائه پاورپوینت در iPad و iPhone

بهترین برنامه های ارائه برای Android

چگونه کامپیوتر خود را با استفاده از دستگاه Android کنترل کنیم – و این برنامه رایگان است!

 

 

خوشحالیم که در حال بازدید از سایت ما هستید!

 

پیشنهادی : دانلود قالب رایگان پاورپوینت و گیف آماده و  تصاویر متحرک برای پاورپوینت

 

 

همچنین میتوانید برای دانلود ۲۰۰۰ انیمیشن متحرک برای پاورپوینت  به این لینک مراجعه کنید. نمونه هایی از این تصاویر متحرک یا انیمیشن های متحرک را در ادامه می بینید:

.

 

 

 

برای دانلود ۲۰۰۰ انیمیشن متحرک برای پاورپوینت  به این لینک مراجعه کنید. نمونه هایی از این تصاویر متحرک یا انیمیشن های متحرک را در بالا دیدید.

.

همچنین میتوانید برای دانلود ۲۰۰ پس زمینه و والپیپر مویابل آیفون و سامسونگ و دیگر موبایل های لمسی با کیفیت بسیار عالی به این لینک مراجعه کنید. نمونه هایی از این والپیپر ها و پس زمینه های موبایل را در ادامه می بینید:

 

 

همچنین میتوانید برای دانلود ۵۰۰ پس زمینه پاورپوینت و عکس های زمینه برای بکگراند اسلاید پاورپوینت با کیفیت بسیار عالی به این لینک مراجعه کنید. نمونه هایی از این پس زمینه ها و بک گراند های پاورپوینت را در ادامه می بینید:

 

برای دانلود ۲۰۰۰ انیمیشن متحرک برای پاورپوینت  به این لینک مراجعه کنید. نمونه هایی از این تصاویر متحرک یا انیمیشن های متحرک را در بالا دیدید.

.

برای دانلود قالب پاورپوینت دانش آموزی و دانلود قالب پاورپوینت پایان نامه دانشجویی و دکتری به این لینک مراجعه بفرمایید . این قالب به صورت حرفه ای تولید شده و دارای ۲۰ اسلاید با دکمه های آماده شده است.

دانلود قالب پاورپوینت آماده دانش آموزی
قالب پاورپوینت پایان نامه آماده
قالب پاورپوینت پایان نامه آماده

 

برای دانلود رایگان چند نمونه قالب پاورپوینت دانش آموزی به این لینک مراجعه کنید.

free Power point
دانلود شش قالب پاورپوینت دانش آموزی رایگان

 

.

و در پایان یک هدیه به شما ، یک قالب پاورپوینت زیبا به صورت رایگان تقدیم به شما:

 

دانلود قالب پاورپوینت
دانلود قالب پاورپوینت رایگان

 

این قالب پاورپوینت رایگان کاملا و به راحتی قابل ویرایش است (رنگ ، اندازه و متن شکل)
این قالب دارای تم رنگ است و هنگام کپی و پیست به طور خودکار رنگ را به اسلایدهای جدید اعمال می کند
این قالب پاورپوینت رایگان شامل ۱۳۵ آیکون مختلف قابل تنظیم است (کاملاً قابل ویرایش)

دارای نمودارهای مبتنی بر داده قابل ویرایش آسان (قابل ویرایش از طریق اکسل)
دارای گرافیک های وکتور ۱۰۰٪ کاملاً قابل ویرایش
بر اساس اسلایدهای اساتید دانشگاه

دارای ۴۸ اسلاید آماده
نسبت ابعاد ۱۶: ۹
همه تصاویر پس زمینه گنجانده شده است. (شما به راحتی می توانید تصاویر خود را وارد کنید)

.

برای دانلود قالب پاورپوینت رایگان فوق، لطفا  نام و ایمیل خود را وارد کنید تا همین الان لینک دانلود قالب پاورپوینت برای شما ایمیل شود:

 

دیدگاهتان را بنویسید