مهارت های مدیریت پول در نوجوانی

مهارت های مدیریت پول در نوجوانی

مهارت های مدیریت پول از طریق آزمون و خطا به دست می آید و هرچه زودتر درس ها بهتر شروع شود. تکان دادن بچه ها با “پول روی درخت رشد نمی کند” باعث نمی شود که آنها در مورد تعیین اولویت ها و معامله انتقادی کنند. باز نکردن کیف پول ما برای تحویل بیست مورد دیگر.

هدف باید پرورش نگرشی باشد که برای هزینه های مسئولانه ، برنامه ریزی طولانی مدت و سخاوت ارزش قائل باشد. یک اصل اساسی این است که بین آنچه شما می خواهید و آنچه شما نیاز دارید تفاوت وجود دارد. وقتی انتظار رضایت فوری وجود دارد ، هیچ چیز خاصی احساس نمی شود و حتی فراوانی آن به اندازه کافی کافی به نظر نمی رسد.

نکاتی برای ایجاد زیرکی مدیریت پول در نوجوان شما

 1. هنگامی که کودکان پول شخصی خود را برای مدیریت دارند – اعم از کمک هزینه هفتگی ، بودجه لباس یا مقدار مشخصی از هزینه برای تعطیلات – آنها بر سرنوشت مالی خود کنترل می کنند.
  برای ساختن مهارتهای مدیریت پول بیشتر از اینکه در ازای کارها کار کنید ، کمک هزینه کنید. درعوض ، این انتظار را ایجاد کنید که همه در اطراف خانه حضور پیدا کنند. سپس به فرزندتان اجازه دهید برای کارهای بزرگتر مانند شستن ماشین یا تمیز کردن زیرزمین “حقوق اضافی” بدست آورد.
  هنگامی که انتظارات مربوط به کمک هزینه فرزند خود را تعیین کردید ، عقب بروید. شما می خواهید کودک شما هم لذت خرج خوب را تجربه کند و هم ضعف در اتلاف پول را تجربه کند.
  بچه ها وقتی می بینند والدینشان چیزی را نادیده می گیرند ، درباره صرفه جویی و سخاوت می آموزند زیرا می خواهند برای تعطیلات پول بگذارند یا به یاد دوست خود کمک مالی کنند.
  از آنجا که کارت های اعتباری بزرگسالان جوان را هدف قرار می دهند ، منطقی است که نوجوان خود را با نکات مثبت و منفی پلاستیکی آشنا کنید قبل از اینکه به عنوان دانشجوی دانشگاه برای یک پیشنهاد ثبت نام وارد شود. اولین قدم این است که به فرزندتان اجازه دهید یک کارت نقدی به حساب بانکی متصل شود زیرا این امر تقویت می کند که شما فقط می توانید آنچه را که دارید خرج کنید.
  اگر تصمیم دارید کارت اعتباری به نوجوان خود بدهید ، نظارت مهم است. اظهارات ماهانه را به عنوان مبنای تصمیم گیری در مورد تمدید این امتیاز بررسی کنید. شما می خواهید نوجوان شما از انتخاب های نادرست یاد بگیرد ، اما نمی خواهید نوجوان خود را به دلیل بدهی ضمانت کنید. یک گام منطقی این است که به کودک خود کارت اعتباری از پیش پرداخت شده بدهید ، که این مبلغی را برای هزینه های خود محدود می کند. اطمینان حاصل کنید که او از بهره و هزینه ها و جریمه های تأخیر پرداخت اطلاع دارد.

۲- اجازه دهید فرزندتان مغز مالی شما را هنگام کار ببیند. به او نشان دهید که چگونه بودجه خانگی را تأمین می کنید ، چک می نویسید ، صورتحساب را به صورت آنلاین پرداخت می کنید ، به وام مسکن یا وام دانشجویی خود پرداخت می کنید ، به دنبال چانه زنی هستید و از کوپن استفاده می کنید.
۳- از اینترنت برای آموزش مهارت های مقایسه ای خرید استفاده کنید. هنگامی که نوجوان شما به یک کالای بلیط بزرگ احتیاج دارد ، او را تشویق کنید که برای قیمت گذاری در خط بکشد. بعد از اینکه گزینه ها را کم کرد ، یا به خرید فروشگاه بروید یا سفارش آنلاین دهید – به او بیاموزید که هزینه های سفر را در مقابل هزینه حمل و نقل در نظر بگیرد.
۴- بودجه لباس بدهید. به جای بحث درباره هر موردی ، مبلغی تعیین کنید و به او بگویید چه مبلغی را برای لباسهای پشت مدرسه باید خرج کند. اگر دخترتان دوست داشته باشد می تواند شلوار جین گران قیمت بخرد ، اما یاد خواهد گرفت که چیز زیادی برای وسایل دیگر باقی نمی ماند.
۵- لیست درست کنید. وقتی بدون لیست به فروشگاه می رویم ، وسایلی را که واقعاً نیازی به آنها نداریم می خریم و بدون کالای مورد نیاز برای شام به خانه می آییم. ساختن لیست برای بچه ها به آنها کمک می کند تا هزینه های خود را در اولویت قرار دهند.
۶- حمایت به عنوان یک خانواده. خانه ای که متعهد صدقه شود ، خانه ای است که درک کند نعمت دارد. فرزند خود را تشویق کنید تا علتی را که می خواهد از آن پشتیبانی کند شناسایی کند ، سپس روش هایی را که خانواده شما می توانند کمک مالی کنند پیدا کنید. شاید از شب پیتزا بگذرید ، یا می توانید چیزی را که خواسته شده است اما نیازی به آن نیست ، فدا کنید.
۷- در نظر گرفتن بودجه نوجوانان به مدت یک سال. غذا و مسکن را تضمین کنید ، اما از او بخواهید بودجه ای برای حمل و نقل ، لباس ، سرگرمی ، میان وعده و غیره ایجاد کند. پول را به حساب بانکی برای مدیریت او وارد کنید. اگر پولش تمام شود ، گرسنه نخواهد ماند و بی خانمان نخواهد شد ، اما درس پس انداز را می آموزد. او همچنین یاد خواهد گرفت که اگر پول اضافی می خواهد ، باید کار کند.
۸- کار پیدا می کنید؟ کار کردن می تواند به یک نوجوان کمک کند تا ارزش پول را درک کند و مهارت های عملی و بین فردی را رشد دهد. با این حال ، تحقیقات نشان می دهد نوجوانانی که بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار می کنند ، احتمال موفقیت در مدرسه کمتر است.

 

به نوجوانان کمک کنید مسئولیت پذیری را یاد بگیرند

وقتی نوجوانان امتیازاتی را کسب می کنند که در بزرگسالی به وجود می آید ، باید مسئولیت های دیگران و جامعه ای را که با این امتیازات به دست می آیند درک کنند. تصمیماتی که بزرگسالان می گیرند عواقب خوب و بد بزرگسالان را به همراه دارد که نیاز به زندگی با آنها دارند.

کم کاری کنید: والدین باید کارهای خود را برای نوجوانان متوقف کنند ، مانند تهیه ناهار یا شستشوی “اضطراری” که نوجوانان می توانند برای خود انجام دهند. والدینی که به سختی از بی مسئولیتی نوجوانان خود شکایت دارند ، اغلب کسانی هستند که فرزندان خود را وادار نمی کنند کاری برای خودشان انجام دهند.

بگذارید پیامدها اتفاق بیفتد: نیازی به ارائه مجازات های ویژه برای دلسرد کردن عدم مسئولیت نیست.

به سادگی اجازه دهید طبیعت مسیر خود را طی کند.

تکالیف فراموش شده منجر به پایین آمدن کلاس یا مجبور به انجام کارهای آرایشی می شود.
قرار ندادن لباس در کمد به این معنی است که ممکن است چیزی غیر از لباس کثیف برای پوشیدن وجود نداشته باشد.
البته سخت است که کنار بمانید و ببینید کودک شما دچار خجالت یا شکست شده است. یک پدر و مادر به طور طبیعی می خواهد وارد شود و کمک کند. به خود یادآوری کنید که مفیدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به کودک اجازه دهید مسئولیت پذیری را یاد بگیرد ، هر چه زودتر بهتر.

به طور منظم کمک هزینه بدهید ، اما هیچ اضافی ندارید: هنگامی که شما به عنوان منبع پول نقد آماده دیده می شوید ، کودک شما انگیزه ای برای مسئولیت پذیری پول ندارد. درباره مبلغی مناسب تصمیم بگیرید و درباره نحوه بودجه با کمی هزینه و پس انداز برای خریدهای بزرگ ، بحث کنید. سپس از پرداخت هزینه های مورد نیاز خودداری کنید. اگر نوجوانان برای چیزی که می خواهند پول نداشته باشند ، به زودی بودجه را یاد می گیرند.

راه های منظم تر بودن را بیاموزید: نوجوانانی که در نظم و سازماندهی مشکل دارند می توانند غیرمسئول به نظر برسند. با آموزش مهارت های خاص ، مانند قرار دادن کلید در یک مکان خاص ، به کودک خود کمک می کنید تا یک فرد بالغ مسئول شود.

به نوجوان خود کمک کنید تا از طریق گزینه ها فکر کند: نوجوانان تصمیم های بزرگ و تغییر دهنده زندگی می گیرند ، مانند نوشیدن ،  یا رفتن به دانشگاه. آنها همچنین تصمیمات کوچکتر اما مهمی می گیرند ، مانند اینکه فوتبال را امتحان کنند یا از وقت خود برای تحصیل یا شغل بعد از مدرسه استفاده کنند.

یکی از راه های کمک به تصمیم گیری این است که با هم بنشینید و در واقع پاسخ سوالات زیر را بنویسید:

سختی چیست؟
راه حل های ممکن چیست؟
پیامدهای هر راه حل چیست؟
کدام یک از این پیامدها از نظر عملی ، شخصی ، اخلاقی یا حقوقی مطلوب تر است؟

 

سخن آخر:  اگر فردی برای یادگیری مدیریت پول باید تا بزرگسالی صبر کند ، احتمالاً هرگز این کار را نخواهد کرد.

 

منبع:healthychildren.org

دیدگاهتان را بنویسید