یخ شکنی در سخنرانی و ارایه یک پاورپوینت جذاب

 

اگر فکر صحبت در مقابل گروهی متشکل از دانش آموزان یا دانشجویان شما را وحشت زده می کند ، برای ارائه بی نقص این قوانین اصلی را دنبال کنید.

بپذیریم: با پیوستن به دنیای کار ، تقریباً نمی توان از ارایه اجتناب کرد. ایده جدیدی که فکر می کنید می تواند به نفع شرکت شما باشد. مطمئناً آن را به همکاران و هیئت مدیره خود ارائه دهید! آیا لازم است مشتریان خود را در مورد بخشهای خاصی از پروژه به روز کنید؟ پس پروژکتور و تخته سفید لازمتان میشود.

بنابراین روشن است که چرا استخدام کنندگان ، ارائه ها را به عنوان بخشی از فعالیت شما و سوابق ارزیابی شما در نظر می گیرند. شما نمی توانید اضطرابی را که ممکن است از داشتن یک سخنرانی احساس کنید ، ذوب کنید ، اما قطعاً می توانید کارهای خاصی را برای آماده سازی خود انجام دهید!

قبل از شروع به کار بر روی ارائه خود ، موارد زیر را بیابید:

چه چیزی ارائه دهیم: آیا به شما یک موضوع مشخص ، لیستی از موضوعات برای انتخاب داده می شود یا این برای همه رایگان است؟ اگر انتخاب آزاد دارید ، موضوعی را انتخاب کنید که می دانید و می توانید با اطمینان آن را ارائه دهید.

چه مدت زمان دارید: چه مدت زمان برای صحبت در اختیار شما قرار می گیرد و آیا بعد از اتمام کار ، فضای پرسش و پاسخ وجود دارد؟

چه مواردی موجود است: چه نوع امکانات یا وسایل کمکی بصری (نمودارهای روی صفحه ، تخته سفید ، لپ تاپ ، دسترسی به اینترنت و غیره) برای استفاده شما در دسترس است؟ این را بیاموزید تا بتوانید مواد مناسب را تهیه کنید.

چه کسی گوش می دهد: مخاطبان شما شامل چه کسانی می شوند؟ دانستن اینکه به چه کسی معرفی می شوید به شما کمک می کند تا درباره جنبه هایی مانند لحن ، نوع جوک هایی که می توانید ترک کنید و اینکه ارائه خود را روی چه چیزهایی متمرکز کنید تصمیم بگیرید.

و موضوع امروز شما …

بسته به استخدام کنندگان ، قالب ارائه در مراکز ارزیابی فارغ التحصیلان بسیار متفاوت است. برخی ممکن است تصمیم بگیرند که شما را با ارائه های بداهه متعجب کنند ، جایی که شما باید موضوع ارائه خود را از لیست عناوین از پیش انتخاب شده انتخاب کنید. به طور معمول فقط پنج تا ده دقیقه برای ارائه به شما فرصت داده می شود و پنج دقیقه دیگر برای آماده سازی دارید.

متناوباً ، استخدام کنندگان ممکن است قبل از روز ارزیابی واقعی ، موضوعی را در اختیار شما قرار دهند تا بتوانید از قبل آماده شوید. اگرچه این به شما فرصت می دهد تا آماده شوید و تمرین کنید ، همچنین به این معنی است که استخدام کنندگان نیز انتظارات بیشتری دارند.

یک انتخاب معمول موضوع می تواند پایان نامه یا پروژه سال آخر شما باشد ، اما مواردی نیز وجود دارد که از داوطلبان خواسته می شود در یک مطالعه موردی ارائه دهند.

 

 

اگر اجازه دارید موضوع خود را انتخاب کنید ، به جای چیزی که به نظر چشمگیر می آید اما کمتر آشنا است ، به سراغ چیزی بروید که با آن آشنا باشید و از آن اطمینان داشته باشید. موضوعی را انتخاب کنید که به اندازه کافی عمومی باشد و مخاطب شما را از قلم نیاندازد ، اما به اندازه کافی اختصاصی باشد که ترجیحات و شخصیت شما را بیان کند.

به عنوان مثال ، اگر دائماً در پناهگاه های حیوانات داوطلب هستید ، ارائه ظلم به حیوانات و جذب فرهنگ CSR این شرکت می تواند شرط خوبی باشد.
اصول تهیه سخنرانی های خوب

۱. هر ارائه به ساختاری احتیاج دارد
داشتن یک سخنرانی با ساختار واضح می تواند رئوس مطالب یا یادآوری مفیدی هنگام صحبت شما باشد ، اما آیا می دانید ساختار خوبی برای مخاطبان شما نیز مفید است؟ داشتن یک ساختار مشخص به مخاطبان شما کمک می کند تا بدانند که چقدر با صحبت هایشان فاصله دارند و همچنین انتظارات بعدی را دارند.

ارائه خود را با یک شروع ، وسط و پایان مشخص مشخص کنید. این آغاز باید با استقبال دوستانه و مقدمه ای بر موضوع شما همراه باشد. ابتدا با طرح مطالبی که قصد پوشش آنها را دارید شروع کنید تا مخاطبان بتوانند پیگیری ارائه را داشته باشند.

برای وسط ، محتوای خود را با توجه به زمانی که دارید ساختار دهید. اگر فقط پنج دقیقه فرصت دارید تا ارائه دهید ، از سه امتیاز فراتر نروید. به جای استفاده از یک لمس و تلاش ، از وقت خود برای بحث و گفتگو در مورد نکات خود استفاده کنید.

با ۱۰ دقیقه ، ممکن است فرصت داشته باشید جزئیات بیشتر و روایت را وارد کنید ، اما سعی کنید فقط به سه نکته اصلی پایبند باشید.

پایان سخنرانی شما نباید چیزی بیش از خلاصه ای از افکار و استدلال های شما باشد. با فرصتی برای پرسیدن سوال ، آن را خاموش کنید ، سپس از مخاطب خود برای وقت و توجه خود تشکر کنید.

 

۲. با محتوای خود بی رحم باشید
هنگام تهیه سخنرانی خود ، از وسوسه درج تمام اطلاعات جمع آوری شده خودداری کنید (زیرا سلام ، همه آنها مرتبط هستند و من نیز دقیق تر به نظر می رسم)

آخرین باری که به سخنرانی / سخنرانی گوش داده اید جایی که سخنران بیش از حد اطلاعاتی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشید را به یاد بیاورید. احتمال این وجود دارد که شما حتی قبل از اینکه سخنران در نیمه راه سخنرانی خود باشد ، شما قبلاً تنظیم کرده اید.

با حفظ ارائه موارد ضروری ، از تبدیل شدن به یکی از سخنرانان خودداری کنید. در صورت لزوم جزئیات بیشتری را ارائه دهید ، اما سعی کنید بیشتر ارائه خود را در نقاط لقمه نگه دارید تا هضم آن آسان باشد. ممکن است این مورد نیاز به برش محتوا زیادی داشته باشد ، اما ارزش شما را خواهد داشت.

گای کاوازاکی ، همکار سابق اپل ، همچنین “۱۰-۲۰-۳۰ قانون” را برای ارائه توصیه می کند. اسلایدها نباید بیش از ۱۰ اسلاید باشند ، بیشتر از ۲۰ دقیقه اجرا نشوند و هیچ متنی کمتر از فونت ۳۰ نقطه ای نداشته باشند.

این را در رابطه با محدودیت زمانی که به شما داده شده تنظیم کنید. اگر فقط ۱۰ دقیقه اجازه ارائه دارید ، پس می دانید که باید اسلایدهای خود را به پنج اسلاید یا کمتر ببرید.

۳. نشانه های غیر کلامی خود را مشاهده کنید
سخنرانی ها فقط ارتباط کلامی نیست. بیشتر پیام شما از طریق نشانه های غیرکلامی منتقل می شود. در اینجا چند نکته در مورد نحوه مدیریت خود آورده شده است:

لبخند دوستانه امری حیاتی است! این فقط به آرامش شما کمک نمی کند بلکه باعث می شود برای مخاطبانتان جذاب تر باشید.

سخنرانی خود را کم کنید! برخی از نامزدها تمایل دارند که هنگام گفتگو سرعت خود را افزایش دهند – که عمدتا به دلیل اعصاب است. اگر احساس می کنید خیلی سریع صحبت می کنید ، مکث کنید ، نفس بکشید و سرعت خود را دوباره تنظیم کنید. در حین صحبت آگاهانه کشیدن واکه های خود را کمی کمک می کند.

برای ابراز هیجان و اشتیاق ، تن صدای خود را تغییر دهید. این باعث می شود که گفتارتان به یکنواختی بی احساس تبدیل نشود.

به یاد داشته باشید که صدای خود را به درستی فرافکنی کنید. خیلی آرام صحبت نکنید تا کسی صدای شما را بشنود ، اما خیلی هم بلند شروع نکنید. اعتدال کلیدی است!

حین صحبت حرکات و حالت های حرکتی دست خود را تماشا کنید. خود را از نظر حرکات اجباری مانند دویدن انگشت از طریق موهایتان ، لیسیدن لب ها ، یا تغییر وزن از یک طرف به آن طرف دیگر بررسی کنید. تمام تلاش خود را بکنید که ناخنک نشوید ، و وضعیت بدن خود را صاف نگه دارید.

اطمینان حاصل کنید که ارتباط چشمی خود با مخاطبان خود را حفظ می کنید. هرچند فقط به یک نفر خیره نشوید – نگاه خود را به صورت دوره ای تنظیم کنید تا همه اعضای صفحه را در آن بگنجانید.

 

۴- تا آماده نشوید شروع نکنید
بسیاری از داوطلبان تحت فشار قرار می گیرند که از همان لحظه بالا رفتن از تریبون ، بدون بررسی اینکه آیا همه – از جمله خودشان – آماده هستند ، شروع به فشار کنند. به جای پریدن از اسلحه ، کمی وقت بگذارید تا آرام شوید و افکار خود را جمع کنید.

نفس های عمیق بکشید ، و به اطراف نگاه کنید تا بررسی کنید که آیا همه افراد نشسته و برای شروع آماده هستند. از آن لحظه استفاده کنید تا به احساس ایستادن در مقابل مخاطب خود عادت کنید. هنگامی که همه آماده به نظر می رسند ، پس می توانید شروع کنید. اجازه ندهید اعصاب شما چه زمانی را شروع کنند.

۵. بر وسایل دیداری خود تسلط داشته باشید
ممکن است از شما خواسته شود اسلایدهای پاورپوینت را برای همراهی با ارائه های خود تهیه کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام استفاده از وسایل کمکی بصری مورد توجه قرار دهید:

وسایل کمکی بصری خود را بصری نگه دارید – این به معنای نوشتار کمتر است. عنوان واضح واجب است و فقط به سه تا پنج نقطه گلوله در هر اسلاید بچسبید. از نمودارها ، نمودارها یا نمودارهای ساده و قابل فهم استفاده کنید و از تم طراحی ساده و در عین حال حرفه ای استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که شما ستاره نمایش هستید ، نه اسلایدها. از وسایل کمکی بصری فقط برای شفاف سازی صحبت های خود استفاده کنید نه به عنوان ابزاری برای منحرف نگه داشتن مخاطب از خود.

هرگز از اسلایدهای خود بخوانید و با وسایل کمکی تصویری خود صحبت نکنید. انجام این کار در صورت عصبی بودن بسیار آسان است ، بنابراین حتماً همیشه با مخاطب خود روبرو شوید.

۶. تمرین برای ارائه خوب ضروری است
هرچقدر که از آن خوشتان نیاید ، در انجام تمرین کوتاهی نکنید – خصوصاً اگر قبلاً از موضوع خود مطلع شده باشید.

در صورت امکان کسی را مجبور به تماشای جلسات تمرینی خود کنید. آنها ممکن است بتوانند به مواردی اشاره کنند که خودتان نمی توانید آنها را ببینید.

به جای تمرین آرام در ذهن خود با صدای بلند صحبت کنید. این به شما کمک می کند تا به زمان و سرعت خود عادت کنید. با چه سرعتی و با چه بلندی باید صحبت کنید؟ برای تأکید بر نکته خاصی چه حرکات دست باید انجام دهید؟

به نوع سوالاتی که ممکن است مخاطب شما بپرسد فکر کنید و در نظر بگیرید که چگونه می توانید به بهترین وجه به آن پاسخ دهید. اگر از یک ناظر دعوت کرده اید که تمرین شما را تماشا کند ، از آنها بخواهید که به عنوان بخشی از تمرین نیز سوالاتی کنند.

یک تمرین کامل بپوشید تا عادت کنید که در حالت مناسب لباس حضور داشته باشید. این فرصت خوبی برای رفع هرگونه نقص در لباس شماست!

 

 

دیدگاهتان را بنویسید