۵ ایده ساده برای ارایه پاورپوینت در مدارس و دانشگاها

۵ ایده ساده برای ارایه پاورپوینت در مدارس و دانشگاها

برای کمک به یادگیری مخاطب ، مستقیماً با او صحبت کنید. تکنیک های مفیدی برای جلب توجه آنها و به یاد ماندنی بودن ارائه شما وجود دارد. در اینجا چند راهکار آورده ایم که ارائه شما را موثرتر می کند:

۱- موضوع پاورپوینت خود را با مثال هایی از مخاطب اثرگزارتر کنید

هر آموزش با دو چیز در ذهن شروع می شود: اول موضوع و دوم مخاطب شما .

با ذکر مثال هایی از مخاطب، شما به هر دو هدف میرسید . هرچه بهتر بتوانید موضوع خود را با مخاطبان خود مطابقت دهید ، آنها بیشتر با ارائه و آموزش شما درگیر می شوند. آنها به راحتی درس شما را دنبال می کنند و نکات شما را به یاد می آورند.

اگر موضوع پیچیده ای دارید ، در مورد مطالب خود بیشتر توضیح دهید. یا اگر دانشجویی هستید که گزارش یک تحقیق را ارائه می دهید ، موارد مهم را  برجسته و رنگی کنید و یک روایت جذاب را بیان کنید. از گفتن جزئیاتی که ممکن است توجه مخاطبان شما را کم کند یا از زمان اختصاص یافته شما بگذرد ، خودداری کنید.

هدف داشته باشید و ارائه و پاورپوینت خود را به گونه ای تنظیم کنید که به هدف شما برسد.

۲- به مخاطبان خود کمک کنید تا به راحتی بیشتر بیاموزند

چند تکنیک وجود دارد که به مخاطب شما کمک می کند تا آنچه را که می آموزید راحت تر حفظ کند ، مانند:

از تصاویر مربوط به درس زیاد استفاده کنید: به جای اینکه وقت زیادی را صرف گفتگو در یک اسلاید کنید ، تلاش کنید تا درس خود را با نشان دادن تصاویر مرتبط ارایه کنید که هر تصویر،  نکات آموزشی شما را نشان می دهد. به عنوان مثال ، از اینفوگرافیک و تصاویر جدید مرتبط استفاده کنید. به یاد داشته باشید: تصاویر به درک سریع مفاهیم کمک می کنند و می توانند به عنوان محرک حافظه عمل کنند.
برای جلب توجه ، ایده ها و نکات مهم را برجسته و رنگی کنید:  از فلش ها ، دایره ها و علامت ها برای جلب توجه به قسمتهای مهم عکس یا گرافیک استفاده کنید. کلمات مهم را برجسته کنید یا از رنگ های مختلف استفاده کنید تا بیشتر مورد توحه قرار گیرند.
هماهنگی ظاهری : هر عنصر غیرضروری مانند هدرها یا شماره صفحه را حذف کنید. هر چیزی را که می تواند حواس شما از پیغامی که اسلاید قصد دارد نشان دهد پرت کند، حذف کنید. الگوی ارائه پاورپوینت ساده،  یک گزینه عالی برای شما است.
ایجاد اسلایدهای بین بخشی : قسمت بندی ارائه شما، به دانش آموزان بسیار کمک می کند تا زمان کافی برای پردازش ودرک آنچه را که آموزش می دهید داشته باشند، به ویژه هنگامی که از موضوعی به موضوع دیگر می روید. برای قسمت بندی ، استفاده از جلوه های ساده و اسلایدهای دارای عکس کامل بسیار مناسب است.
یک داستان بگویید: به خاطر داشته باشید که موضوع شما هرچه باشد ، داستان ها وسیله و کمک کننده درک و فهم دنیای پیرامون ما هستند. داستانها مانند چسب و نخ تسبیح،  اطلاعات را در کنار هم نگه داشته و به آنها معنا می بخشد. از این مزیت استفاده کنید و یک روایت جذاب ارائه دهید.

 

 ۳- خوشحالی خود را در اسلایدها ابراز کنید

اسلایدهای شما بخشی از آنچه می گویید را نشان می دهند، نه همه مطالب شما. طرح ها و عکسهای اسلاید پاورپوینت شما باید بر نکات مهم تأکید کند و کامل کننده مطالب شما باشد. قطعا شما نمی خواهید مخاطبان را خسته کنید. شما باید مخاطبان خود را درگیر کنید ، از آنها سوال کنید ، طنز اضافه کنید و موضوع خود را سرگرم کننده کنید. به سرعت کلام خود و فاصله زمانی اسلایدها توجه کنید.  اطمینان حاصل کنید که همه افراد، شما را در این جلسه همراهی می کنند.

۴- به روز نگه داشتن اسلایدها

الگو، تم و قالب آکادمیک مناسب پاورپوینت شما، واقعاً می تواند در کار آموزش مخاطبان به شما کمک کند. علاوه بر این ، در اینجا چند نکته دیگر آورده ایم که باید هنگام تهیه ارائه و سخنرانی بعدی خود به خاطر داشته باشید.

الگوهای با کیفیت و به روز. یک تم و قالب پاورپوینت تاریخ گذشته و قدیمی برای مخاطبان شما بسیار حواس پرت کننده است. همچنین ممکن است آنها حدس بزنند که محتوای شما به اندازه تم و قالب، از رده خارج شده است.
قلم و فونت مناسب : آیا اسلایدهای شما قابل خواندن هست ، حتی توسط افراد آخر کلاس؟ به عنوان مثال ، از فونت های ریز استفاده نکنید زیرا خواندن آنها دشوار است.
انتخاب خوب رنگها. چند نکته را باید هنگام انتخاب رنگ اسلایدها یا تصاویر موجود در خود اسلایدها به خاطر بسپارید : آیا این اسلایدها به خوبی چاپ می شوند؟ آیا قلم و فونت در مقابل رنگ پس زمینه از دور قابل خواندن است؟ آیا انتخاب رنگ ها باعث منحرف شدن مخاطب از نکات مهم می شود؟ آیا رنگ ها به خوبی باهم همخوانی دارند؟

۵- ویرایش مطالب

وقتی برای مدت طولانی و بصورت مکرر بر روی یک سخنرانی کار می کنید به راحتی اشتباهاتی از شما سر میزند. ممکن است اسلایدی را از دست بدهید یا اشتباه تایپی انجام دهید. برسی املا و دستور زبان بسیار مهم است. همچنین باید عکس ها ، قالب بندی، انیمیشن ها و فیلم  و صوت های خود را بررسی کنید. سعی کنید این بررسی ها را پس از استراحتی کوتاه یا حتی روز بعد انجام دهید. این به شما کمک می کند تا با چشمانی باز همه ایرادات را ببینید.

اگر احساس می کنید به کمک بیشتری احتیاج دارید ، کسی را مجبور کنید تا اسلایدهای شما را تصحیح کند. ویرایش مطالب شما همچنین می تواند مخاطبان شما را دو برابر کند.

 

خوشحالیم که در حال بازدید از سایت ما هستید!

پیشنهادی : دانلود قالب رایگان پاورپوینت و گیف آماده

دیدگاهتان را بنویسید